Vědecký den ve Lvíčatech

31. 1. 2023
Ve čtvrtek 26. ledna jsme ve Lvíčatech pořádali „vědecký den“. Jeho hostem byl pan RNDr. Martin Ledinský, Ph.D., který je vedoucím vědeckým pracovníkem Fyzikálního ústavu ČSAV.

Pan Ledinský si s sebou přinesl nádobu s tekutým dusíkem, spoustu pomůcek a velmi trpělivě každé třídě zvlášť předvedl mnoho pokusů, při kterých se děti dozvěděly spoustu nových věcí a pojmů, jako je třeba supravodivost nebo zajímavost, že plynný dusík zvětší oproti tekutému svůj objem 700 krát a nenechá se zavírat. Děti pokusy nejen nadšeně sledovaly, ale snažily se přijít fyzikálním záhadám „na kloub“. Pan Ledinský je k tomu obdivuhodným způsobem vybízel a směřoval. Celý vědecký den byl zakončen velkým výbuchem před budovou školy, kdy dusík potvrdil, že nechce být uzavřený v plastové lahvi a mohutně explodoval.